1924 yılında belediyelik olan Kaman, 1 Eylül  1944 tarihinde ilçe haline getirilmiştir. Merkez nüfusu 36 bin, köyleriyle birlikte 68 bin nüfusa sahip Kaman'a 10 kasaba ve 41 köy bağlıdır. Kırşehir'in nüfus bakımından en yoğun, arazi bakımından en büyük ilçesi olan Kaman, Ankara'ya 136, Kırşehir'e 50 kilometre uzaklıkta yeşil, şirin bir ilçesidir. 1071 rakımlı ilçeye gerek Gölbaşı, Bala üzerinden, gerekse Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri yolu güzergâhından Keskin'i geçtikten sonra ulaşmak mümkündür. 1701 metre yükseklikteki Baran dağlarının kuzey yamaçlarına kurulmuş Kaman, sahip olduğu zengin bitki örtüsü, yaygın ceviz bahçeleri ile Yeşil Kaman unvanını almıştır. Çukurova'da doğan ve göçebe olarak yaşayan ünlü halk ozanı Dadaloğlu, Kaman'da vefat etmiştir. Mezarı, Dadaloğlu kültür Parkı'nın bulunduğu Ziyaret tepe’dedir. Türkiye'nin ilk Bakanlık belgeli devekuşu çiftliğine sahip Kaman'da halkın geçim kaynağı, dünyaca ünlü cevizcilik başta olmak üzere, tarım, hayvancılık ve granit, florit madenleri işletmeciliğidir. Sanayi bakımından gelişmemiş bir yapıya sahip Kaman'da Organize Sanayi bölgesi kurma çalışmaları devam etmektedir. Her türlü su sporları için son derece uygun koşullara sahip Hirfanlı Baraj Gölü üzerinde ve 10 gölette, eğitim, su sporu ve yarışmaları yapmak mümkündür. Olağanüstü doğal güzelliklere sahip Hirfanlı'nın turizme kazandırılması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır.

KAMAN'IN TARİHÇESİ

M.Ö. 3000 yılından bu yana yaklaşık 5000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip olan ilçe, KAMAN adını Roma ve Bizans çağlarında yöreye gelen "CHNAMANE" adının Türkler tarafindan Kaman olarak kullanılmasından almıştır. İlçe zaman dilimlerine göre uzun yıllar Hititler, Frigler, Asurlular, Persler, Roma ve Bizanslılar ile Mengücekoğulları, Ertane, Karaman ve Dulkadiroğulları Beyliklerinin hakimiyetleri altında kalmıştır. Bugün 41 köy, 10 Kasaba ve 1232 Km2'lik bir yüzölçüme sahip olan Kaman; XI. YY.'da Oguz boylarının Türk ve Islam olarak Konar-Göçer veya yerleşik hayatı tercih ederek bu yörede yaşamaya başlamaları ve bu Türkmen özünü o günden bu yana devam ettirdiklerinin bir simgesidir.

Kaman coğrafi yapısı

Kaman, Kırşehir iline bağlı bir ilçedir. Cevizi ile ünlüdür. Japon Botanik Bahçesi, Savcılı Plajı ile turistik tesisler turizmi teşvik edici özellikleridir.

Çağdaş yaşam tarzı, doğal güzelliği ve tarihi değerleriyle Anadolu'nun incisi konumundaki, cevizin vatanı olarak bilinen Yeşil Kaman, bağlı bulunduğu il olan Kırşehir'e 52 km. uzaklıktadır. İlçe, kuzeyindeki Keskin, güneybatısında Şereflikoçhisar, doğusunda Akpınar ile güneydoğusunda merkez ilçe, batısında Çelebi tarafından çevrilmiştir. Tarihi İpek Yolu üzerindeki ilçe, Büyük Önder Atatürk'ün Samsun'dan Ankara'ya gelişi(25 ARALIK) sırasında kullandığı güzergahtadır. Kapadokya bölgesi'nin ilk ayağı olan Kaman'ın 27 kilometre güneyinden Ankara-Pozantı yolu geçmektedir. Yine İlçe'nin 15 kilometre kuzeyinden D-765 Ankara-Kayseri yolu geçmektedir.

İklim ve bitki örtüsü

Ormanlardan yeterince nasibini alamayan ve kara ikliminin tümüyle yaşandığı Kaman ve yöresinde bitki örtüsü bakımından dağlar çıplaktır diyebiliriz. Ancak köylerinin orman dışı arazilerden oluştuğu ilçede; kavak, söğüt ve diğer meyve ağaçları sadece yaz aylarında yörenin yeşillik görünümünü sağlamakla yetinirler. Merkez ve kasaba belediyelerince gerekli ağaçlandırma çalışmalarının sürdürülmekte olduğu Kaman'ın Ömerkahya, Yazıyolu ve Bayındır köyleri ile Hamit kasabası sınırları içerisinde yer yer meşe koruluklarını görmek mümkündür.

Baraj ve Göller

İlçede tarım ve hayvancılığın ileri gitmesinde işlev gören 1 baraj gölü, 9 sulama göleti bulunmaktadır. Tüm yöre halkının yararlanmakta olduğu, başta Hirfanlı Baraj Gölü olmak üzere Karakaya, Gökeşme, Darıözü, Bayramözü, Sarıömerli, Çiftlik, Karabala, Savcılı Büyükoba göletlerini saymak mümkündür.

Olusturulma Tarihi:2011-11-29 07:42:34
Guncelleme Tarihi: 2015-07-29 19:21:56